10 شتابدهنده برتر دنیا

برخی از معیارهایی که  درمورد رتبه‌بندی Unikorn امسال لحاظ شده است از این قرارند: تنوع بین‌المللی گروه‌ها، عمق اثرگذاری برنامه‌ی آموزشی، تعداد شرکت‌کنندگان، کیفیت و ترکیب مربیان و آموزگاران، سرمایه‌گذاری کلی در برابر گرفتن سهام، سوابق اثرگذاری فارغ‌التحصیلان، تصدی مؤسس/رهبر، و غیره.

رتبه‌بندی سالانه‌ی 10 شتاب‌دهنده و مرکز رشد برتر جهان از سوی Unikorn، هر سال در ماه جولای منتشر می‌شود.

ult Prize Global Accelerator

Hult Prize Global Accelerator

تعجب آور نیست ، چرا که بنیاد جوایزهالت همچنان در صدر شتاب دهنده های تاثیرگذار در سراسر جهان قرار دارد. این سازمان که در سال 2009 توسط کارآفرین برجسته اجتماعی احمد اشکار تأسیس شده است ، و ده سال سابقه فعالیت با نیروی کار بیش از 25000 دانشجو در حدود 2000 دانشگاه یا بیش از 100 کشور جهان دارد. این برنامه بزرگترین برنامه شتاب دهنده جهان است که در قلعه ای که هری پاتر فیلمبرداری شده ، میزبانی می شود و این برنامه از استارت آپ های اولیه در هر گوشه دنیا استقبال می کند. سرمایه‌گذاری‌های برتر از 1 میلیون دلار آمریکا تجاوز کرده و شراکت سالیانه‌ی آن در سال 2019 به 250،000 نفر افزایش داشته است که از این میان دو میلیون نفر به جامعه‌ی فارغ‌التحصیلان شمالی تعلق داشته است. از جمله فارغ‌التحصیلان قابل‌ذکر این برنامه می‌توان به Aspire Food Group، BuuPass، و IMPCT Coffee اشاره کرد. سال گذشته، Fast Company این بچه‌ها را «یکی از نوآورترین شرکت‌های جهان» نامید، و اغلب به‌عنوان جایزه‌ی نوبل دانشجویی به آنها اشاره می‌شود.

Y Combinator

Y Combinator

احتمالاً یکی از مشهورترین شتابدهنده ها در جهان Y Combinator است. افزودن محتوای آنلاین رایگان برای کارآفرینان ، آنها را در صدر لیست ما قرار می دهد. یکی از چشمگیرترین مواردی که Y Combinator ارائه می دهد ، فارغ التحصیلان گسترده آن از شتابدهنده هایی مانند Airbnb ، Dropbox و Twitch و همچنین سخنران های مشهور آن مانند مارک زاکربرگ است که مرتباً با انجمن استارتاپ ها در تماس هستند. . اخیراً شرکت‌های تأثیرگذار بیشتر و بیشتری جذب این برنامه شده‌اند، مثل Catch (catch.co)، و ما مشتاقیم ببینیم که این شرکت‌ها چه تفاوتی در سال‌های آینده ایجاد خواهند کرد. پس منظر باشید تا Y Combinator در رتبه‌بندی شتاب‌دهنده‌های مؤثر سال آینده‌ی ما، باز هم در صدر فهرست قرار بگیرد.

TechStars

TechStars

TechStars یکی از اصیل ها در دنیای شتاب دهنده ها است. برنامه های آنها جزو بهترین ها در جهان هستند ، که اغلب به عنوان هاروارد یا ییل فضای رشددهنده شناخته میشود. آنها بیش از شتاب دهنده ها کار می کنند. مجموعه برنامه های آنها، 15 کشور جهان را با تمرکز اصلی بر استارتاپ هایی پوشش می دهند که انگیزه و علاقه ی زیادی دارند. یکی از مواردی که آنها را متمایز می کند مربیان باورنکردنی آنها هستند که حداقل 12 هفته در اکثر موارد را به شرکت کنندگان برنامه اختصاص می دهند. با هر خروجی موفق از این برنامه، حجم بی انتهایی از برنامه های کاربردی برای دوره ی بعد وجود خواهد داشت (اغلب چهار تا در سال). از این رقابت شدید، شرکت های تأثیرگذاری خارج شده اند که خط مونتاژ آنها کارایی دارد درحالی که بیشترین نرخ پذیرش رتبه بندی ما کمتر از 1% بوده است. TechStarsبا داشتن بیش از 1600 شرکت فعال در بازار که حداقل یک چهارم آنها بر تأثیرگذاری تمرکز دارند، رتبه ی سوم فهرست ما را به خود اختصاص داده است.

500 Startups

500 Startups

500 Startups یک مرکز رشد جوان اما خوش آتیه است که اولین کلاس استارتاپی اش را در مرکز رشد آزمایشی کالیفرنیا در سال 2011 پذیرش کرده است. تمرکز عمده ی آنها بر شرکت های نوپا و سرمایه گذاری بذرمایه است، و خودشان ادعا می کنند هدفشان کشف «بااستعداترین کارآفرینان جهان» است و همان قدر روی زیست بوم ها تمرکز دارند که روی شرکت. همین مسئله 500 Startups را به یکی از جذاب ترین شرکت های فهرست ما تبدیل می کند چرا که آنها توانایی برافروختن فضای زیست بوم تأثیرگذاری با یک احساس انتقام گیری را دارند. این بچه ها که سرآمد تنوع از لحاظ ملیت و جنسیت موجود در گروه مؤسس خود هستند، مدال رِندترین و قوی ترین گروه را به خود اختصاص می دهند. اگر دنبال برنامه ای می گردید که این تابستان از تیپ های خاص استقبال کند، این رشددهنده راست کار خودتان است.

Wayra

Wayra

Wayra احتمالاً یکی از بزرگترین شرکت های شتاب دهنده جهان است که شما از آن چیزی نشنیده اید. این مرکز جهانی عظیم که در اصل سال 2011 در کلمبیا راه اندازی شده، حضوری اساسی در 10 کشور جهان دارد. Wayra با برخورداری از حمایت Telefonica، یکی از بزرگترین شرکت های مخابرات آمریکای لاتین و اروپا، بزرگترین شتاب دهنده ی تأثیرگذار آمریکای لاتین محسوب می شود. ما اینجا در Unikorn اغلب نسبت به برنامه هایی که شرکتی در پشتشان است و به دنبال تأثیرگذاری به عنوان چاشنی یا کسب وکار دیگری هستند، بدگمانیم. بااین وجود، این مسئله درمورد Wayra وجود ندارد. هرچند آنها در واقع از طرف یک سازمان چند بیلیون دلاری حمایت می شوند، اما می خواهند به دنیا نشان دهند که «تأثیر اجتماعی» شرکتیِ واقعی و درست در تشکیلات بزرگتر باید چه شکلی باشد. Wayra بسیار فراتر از CSR (مسئولیت اجتماعی شرکتی ) رفته و یک تأثیرگذار اساسی است، به خصوص در بخش های کارآفرینی و بیکاری جوانان، و درنتیجه با وقار جایگاه خودش را در فهرست ما به دست آورده است.

CHANGELABS

یک از تازه واردین در لیست ما Changelabs است که برای اولین بار در سال 2019 در بین بهترین های جهان قرار گرفته است. این برنامه شتاب دهنده از نظر روش شناسی و همچنین دسترسی به بازارهای بین المللی بی نظیر است . در حالی که Changelabs یک تازه وارد است ، اما در حال حاضر بر روی یکی از سریعترین بازارهای رو به رشد و تحت خدمات در جهان یعنی خاورمیانه متمرکز شده است. این برنامه، گروهی خبره با چند دهه تجربه و جامعه ای از مربیان را دور هم جمع کرده که از مؤسسان و سرمایه‌گذاران شرکت‌ها و شتاب‌دهنده‌های پیشرو تشکیل می شوند. جای تعجب نیست که آنها بزرگترین بودجه موجود در منطقه را با مبلغ 2،000،000 لئون تأمین می کنند ، با در نظر گرفتن این واقعیت که از پشتیبانی شرکای بین‌المللی طراز اولی برخوردارند که هر گروه مؤسسی را به حسادت وامی‌دارد؛ از جمله آمازون، بانک توسعه‌ی هلند ، اتحادیه‌ی اروپا، و بانک Blom. اولین دوره‌ی آنها در مصر، به ارائه‌ی راهکار تأثیرگذاری برای کارآفرینی و بیکاری جوانان در یکی از بزرگترین جوامع عربِ جهان متشکل از حدود 100 میلیون نفر اختصاص داشت. نمی‌توانستیم عضو مناسب‌تری برای Unikorn 10 خودمان پیدا کنیم که که نماینده خاورمیانه باشد.

Conscious Venture Labs

Conscious Venture Labs

وقتی به ارکان Conscious Venture Labs (آزمایشگاه های خطرپذیری آگاهانه) توجه کنید، متوجه می شوید که آنها به نام خود پای بند هستند چرا که می خواهند شتاب دهنده هایشان به شرکت ها و سردمداران آموزش بدهند تا «سرمایه داری را به عنوان کاتالیزوری قوی برای منافع جامعه پذیرا باشند.» بهتر از آن است که واقعیت داشته باشد؟ اما اگر از جف چری بپرسید، این طور نخواهد بود. جف چری، سرمایه گذار اهل بالتیمورِ مریلند و مدیر صندوق پوشش ریسک و یکی از مؤسسان آزمایشگاه است. جف چیزهایی درمورد ارزش سهام دار می داند و اصطلاح «سرمایه داری آگاهانه/Conscious Capitalism » را برای شرکت قبلی اش ابداع کرده است، Concinnity Advisors (مشاوران ظرافت)، یک صندوق پوشش ریسک که بر شناسایی و سرمایه گذاری روی شرکت هایی تمرکز داشت که به وسیله ی تأثیرگذاری، ارزش آفرینی می کردند.
این برنامه ی مستقر در آمریکا 4 ماه طول میکشد، تحت حمایت Under Armour و City of Baltimore است، و قرار است وارد پنجمین دوره ی کارآفرینان شود. مشتاقیم ببینیم که آزمایشگاه و سه C آن یعنی آگاهی/ Consciousness، مشتریان/ Customers ، و سرمایه/ Capital ، طی چند سال آینده به کجا می رسند.

Halcyon

Halcyon

این انکوباتور مستقر در واشنگتن ، که از نظر استراتژیک در پایتخت توسعه جهان قرار دارد ، موقعیت خودش را به عنوان یک مرکز تأثیرگذار و باثبات جهانی در اقصا نقاط عالم، تثبیت کرده است. خانه هالیکون فضایی در منطقه جورج تاون مشهور بین المللی ، برای کارآفرینان اجتماعی که در به آنجا زندگی ، کار ، یاد گیری و البته بازی بپردازند ، ارائه می دهد. از برنامه-های فشرده ی تابستانی آنها که 7 تا 14 روز طول می کشد، تا برنامه ی فلوشیپ 5 ماهه ای که اسکان رایگان را هم شامل می شود، همه ی فعالیتهای Halycon حول محور جامعه، هنر، و عمل گرایی شکل می گیرند. دلیل دیگر هیجان زدگی نسبت به این شرکتِ واقع در دی.سی این است که آنها اخیراً مجموعه رویدادهایشان را توسعه داده-اند، این توسعه، شبکه ی گسترده و مؤثر سیاست گذاران آنها را شکل داده و درعین حال پویایی رویدادهایشان را نشان می دهد. ازجمله، برنامه ی شاخص آنها، یعنی «توسط مردم/ By The People» که جشنواره ای در سطح شهر است و به اعتقاد بعضی ها می تواند به راحتی در پایتخت آمریکا به معادل جشنواره ی پرطرفدار SXSW تبدیل شود که همه ساله در آستین تگزاس برگزار می گردد.

BongoHive

BongoHive

برای کسب مقام دوم تا نهایی در رده بندی ، به قاره آفریقا و تغییر دهنده بازی BongoHive حرکت می کنیم. این شرکت در زامبیا متولد شد و نخستین قطب های نوآوری و فناوری در آفریقا بود که با هدف ماموریت تغییر جهان ، روی جوانان متمرکز شده است. گروهی از مؤسسان در لوساکا، اولین شتاب دهنده ی خود را ساخته اند تا شکاف های یادگیری را که خودشان در دانشگاه و در نخستین شغل هایشان تجربه کرده اند پر کنند. آنها با اعتقاد بر اینكه برای طراحی برنامه نویسی باید راه بهتری برای تقویت مهارتهای نرم و ویژگیهای تأثیرگذاری همراه با پرورش ایده و استقرار سرمایه وجود داشته باشند ، BongoHive را راه اندازی كردند. امروز ، BongoHive به یک شرکت شتاب دهنده سرمایه انسانی چند لایه تبدیل شده است ، و از طریق تعدادی از برنامه ها از جمله بوت کپس ، پیش شتاب دهنده ها ، شتاب دهنده ها ، آکادمی یادگیری و فضای مشترک ، به یک مبتنی بر شتاب سرمایه انسانی چند لایه تبدیل و آموزش می دهد. آنها یک تیم باورنکردنی از افراد محلی دارند که نه تنها به پایگاه خانگی زامبیا بلکه به آینده کل قاره خود اعتقاد دارند. عوامل یادشده در کنار تعهّد این افراد به تربیت نسل بعدی در زمینه ی اثرگذاری اجتماعی، آنها را به یکی از راحت ترین انتخاب هایمان در فهرست 10 شتاب دهنده ی برتر تبدیل کرد.

Gaza Sky Geeks

Gaza-Sky-Geeks

این شتابدهنده که در سال 2011 تاسیس شده، «سرسخت ترین کارآفرینان جهان» توصیف شده، و به فراهم ساختن فرصت های تصاوی اقتصادی اختصاص دارد،  به سرعت در حال حل کردن چالش بیکاری جوانان محلی است که یکی از بدترین چالش های جهان محصوب می شود. برنامه های سالیانه همه چیز دارند، از اردوهای آموزشی کدنویسی فول استاک گرفته تا دوره های آموزش فنی در پردیس های دانشگاه و فضای کار اشتراکی با همه امکانات. از جمله بخش های تازه ای که به این شتابدهنده اضافه شده اند، دفتری است که به صورت مجازی فارغ التحصیلان را در سمت های دیجیتال و فن آوری در سرتاسر جهان به خدمت می گیرد. جهانِ شرکت های تاثیرگذار که از سوی سازمان های بین المللی مثل Mercy Corps، گوگل و Techstars (سومین جایگاه رتبه بندی) حمایت می شود.، نمی توانست بیش از این، از رشد و موفقیت مستمر این شتاب دهنده تحول آفرین خرسند باشد.