سرور مجازی یا vps چیست؟

سرور مجازی چیست؟

سرور مجازی یا VPS  نوعی میزبانی وب است و کار و عملکرد آن دقیقاً شبیه به سرور اختصاصی است با این تفاوت که چندین VPS با فناوری رایانش ابری از یک منبع سرور اختصاصی استفاده می کنند.

در واقع این یک سرور اختصاصی ارزان است. هر VPS که روی سرور ایجاد میشود کاملا به صورت مستقل عمل میکند و هیچ ارتباطی به یکدیگر ندارند. پس هر VPS می تواند از سیستم عامل های متفاوت و نرم افزارهای مختلفی استفاده کند.‌‌

چه زمانی باید از سرور مجازی استفاده کنیم؟

 • نگران امنیت هستید

اگر به ویژگی های امنیتی پیشرفته ، قابلیت نظارت پیشرفته ، فضای پشتیبان بیشتر ، بهبود قابلیت اطمینان وب سایت یا برنامه ای برای استفاده پرداخت آنلاین نیاز دارید ، ممکن است به VPS فکر کنید. با استفاده از VPS ، منابع قابل اطمینان دریافت می کنید و می توانید روی ویژگی های امنیتی درجه یک حساب کنید.

 • حجم بالایی از ترافیک دارید

اگر تازه وب سایت خود را راه اندازی کرده اید و خیلی ترافیک دریافت نمی کنید ، میزبانی مشترک به عنوان یک راه حل ایده آل است. اما اگر مخاطبان وب سایت شما به طور مداوم در حال رشد است این امر نمی تواند ترافیک را کنترل کند. اگر پیش بینی افزایش بازدیدکننده دارید، به VPS نقل مکان کنید.

 • وب سایت شما به طور مرتب در حال اجرا است

میزبانی مشترک برای وب سایت‌هایی که از مقادیر زیاد رم استفاده می‌کنند، خوب نیست. همانطور که وب سایت شما رشد می‌کند و شما مطالب بیشتر و بیشتری را اضافه می‌کنید، شما شروع به دیدن کاهش بار وب سایت خود خواهید بود.  به روزرسانی به VPS شما را قادر می سازد وب سایت خود را بدون نیاز به نگرانی در مورد زمان بار ، مقیاس بندی کنید.

 •  فروشگاه آنلاین دارید

لحظه ای که برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی برنامه ریزی می کنید ، لحظه ای است که باید برنامه میزبانی خود را ارتقا دهید. چرا؟ زیرا با VPS ، شما یک سرور مجازی ایمن و اختصاصی دارید که در آن بیشتر احتمال دارد یک تست انطباق PCI را پشت سر بگذارید.

 • باید نرم افزارهای سفارشی نصب کنید

میزبانی مشترک برای صاحبان وب سایت هایی که سایت خود را با WordPress یا سایر سیستم های مدیریت محتوای رایج ایجاد می کنند بسیار عالی است. اما اگر به جایی برسید که نیاز به نصب نرم افزار سفارشی داشته باشید ، از پیکربندی سرور اختصاصی استفاده کنید.به طور مشابه ، چندین برنامه استاندارد مالیاتی ، صورتحساب ، حسابداری و ... نیاز به سرور شبانه روزی دارد. برای اجرای موفقیت آمیز این برنامه ها ، به یک حساب VPS یا یک میزبان اختصاصی نیاز دارید.

 • می خواهید صرفه جویی و بودجه خود را مدیریت کنید

اگرچه درست است که یک بسته میزبانی اختصاصی می تواند بسیاری از مشکلات موجود بیان شده را برطرف کند ، یادآوری این نکته مهم است که یک برنامه اختصاصی یک گزینه بسیار مناسب تر است. اگر شما نیاز دارید  پهنای باند خود بهبود دهید ، امنیت خود را افزایش داده و رم بیشتری بدست آورید ، ارزان ترین گزینه انتخاب میزبان VPS است.

 • کار شما ساخت وبسایت برای مشتریان است

آیا بخشی از کار شما ساخت وب سایت برای مشتری های شما است؟ با داشتن یک VPS ، می توانید تعداد نامحدود دامنه ها را در اختیار داشته باشید و در ضمن اطمینان حاصل کنید که رم کافی برای عملکرد هر سایت دارید.

مزایای استفاده از سرور مجازی

 • افزایش عملکرد

بر خلاف برنامه های میزبانی مشترک ، که در آن ده ها هزار نفر ، یا صدها کاربر دیگر با همان سرور مشاغل شما مشترک هستند ، باVPS اطمینان حاصل خواهید کرد که شرکت شما از سایر کاربران مستقل است. این مهم است زیرا وب سایت هایی که دارای یک نقشه مشترک هستند می توانند تحت تأثیر یکدیگر قرار بگیرند و این می تواند باعث مشکلات عملکردی شود. به عنوان مثال ، اگر وب سایتی که سرورهای مشابه شغلی شما را به اشتراک می گذارد ، از ترافیک بالایی برخوردار است ، می تواند همه سایت های روی سرور را کند کند. با استفاده از VPS ، عملکرد وب سایت شما هرگز توسط سایت های دیگر مشخص نمی شود.

 • کنترل بیشتر

یک مسئله رایج که در صورت عدم استفاده از VPS می تواند بروز کند عدم دسترسی به محیط روت شماست. بدون دسترسی روت ، باید به بسته های نرم افزاری که ارائه دهنده میزبان از آنها پشتیبانی می کند ، اعتماد کنید. نرم افزار پشتیبانی نشده می تواند نگرانی های امنیتی را برای ارائه دهندگان میزبانی ایجاد کند و در سرور مشترک ، نرم افزاری که در دسترس است توسط میزبان دیکته می شود. اگر تجارت شما به دنبال استفاده از نرم افزارهای خاص صنعتی است كه توسط هاست پشتیبانی نمی شود ، این مسئله می تواند باعث بروز مشكلات شود. با استفاده از VPS ، تجارت شما قادر خواهد بود تا آزادانه هرگونه تغییر نرم افزار لازم را در سرور پیاده سازی کند.

 • مقیاس پذیری

اگر صاحب یک تجارت کوچک هستید و برنامه ای برای گسترش آن ندارید ، ممکن است بتوانید میزان ترافیک وب سایت خود را پیش بینی کنید. با این حال ، اگر به دنبال توسعه تجارت خود هستید ، احتمالاً با گسترش آن ، سطح ترافیک افزایش می یابد و شما برای این کار به سرور احتیاج خواهید داشت. بر خلاف سرور اشتراکی ، که می تواند از لحاظ مقیاس پذیری محدود کننده باشد ، یک VPS باعث می شود بدون هیچ گونه دخالت در عملکرد سرور ، مقیاس گذاری عملیات آسان شود. در واقع ، مقیاس کردن می تواند به آسانی به روزرسانی برنامه میزبانی شما باشد ، و این به طور معمول نیازی به خرابی ندارد ، بنابراین سایت شما بدون وقفه به کار خود ادامه می دهد.

 • هزینه کم

چند سال قبل مشاغل معمولاً برنامه های میزبانی مشترک را انتخاب می کنند زیرا سرورهای خصوصی مجازی استفاده از آنها خیلی گران بودند. اما ، با پیشرفت فناوری های اینترنت ، هزینه میزبانی وب به میزان قابل توجهی کاهش یافته است ، می توان VPS را تقریباً برای هر کسب و کاری انتخاب کنید.

 • پشتیبانی فنی جامع

یکی از مهمترین مزیت برخی از هاست های VPS این است که از پشتیبانی فنی 24/7 برخوردار است ، این بدان معناست که اگر در سرور خود مشکلی ایجاد کرده باشید یا به برخی از جنبه های فنی بیشتر میزبانی نیاز داشته باشید ، یک متخصص فنی همیشه خواهد بود.