BPMS و ERP چه تفاوتهایی با هم دارند؟

سیستم های مدیریت فرآیند تجارت (BPM) و برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) معمولاً اشتباه گرفته می شوند و در حالی که بین آنها شباهت ها و همچنین تفاوت های اساسی وجود دارد. هر دو سیستم به طور کلی برای کمک به افزایش بهره وری ، کاهش هزینه ها و افزایش سود در یک سازمان پیاده سازی می شوند ، اما  اینکه کدام سیستم را شما انتخاب می کنید در نهایت به اهداف خاص و نیازهای عملکردی سازمان شما بستگی دارد.

قبل از اینکه به شباهت ها و اختلافات بین این دو سیستم بپردازیم ، با مروری بر آنچه که هر سیستم انجام می دهد و آنچه معمولاً برای آن استفاده می شود ، شروع کنیم.

 

سیستم مدیریت فرآیند تجارت چیست؟

مدیریت فرآیند تجارت از استراتژی‌ها و تکنیک‌های مورد استفاده برای درک، بهبود و فرآیندهای تجارت خودکار تشکیل شده‌است. BPM فرآیندهایی را به عنوان منابع در خود می‌بیند و به دنبال بهبود آن‌ها است.

بنابراین، نرم‌افزار BPM برای سازماندهی، مدیریت و خودکار کردن فرآیندهای تجارت یک سازمان کار می‌کند. این سیستم با ارائه یک ابزار مدل‌سازی فرآیند برای طراحی و ویرایش جریان کار به این هدف دست می‌یابد. مدل‌سازی فرآیند به کاربران این امکان را می‌دهد که توضیحات فرآیند را در اختیار کاربران قرار دهند تا دقیقاً آنچه در طول فرآیند اتفاق می‌افتد را به حضار اطلاع دهند.

این فرآیند همچنین باید شامل دستورالعمل‌هایی در مورد این که دقیقاً چه کاری باید انجام شود، باشد. این دستورالعمل‌ها ممکن است از قوانین سخت و یا دستورالعمل‌های انعطاف‌پذیر ساخته شوند.

 

مدیریت فرآیند تجارت برای چه مواردی استفاده می شود؟

BPM را می توان در انواع مختلف بخش های مختلف تجاری انجام داد تا مجموعه وسیعی  اهداف مختلف را بدست آورد. چند نمونه در زیر آمده است:

     در مراقبت های بهداشتی: برای بهبود فرآیندهای بیمار محور و ارائه کیفیت بهتر مراقبت

     در ساخت: شناسایی و کاهش ناکارآمدی در یک خط تولید برای کاهش تنگناها

     در ساخت و ساز: شناسایی خطرات احتمالی سلامتی و ایمنی و آگاه سازی کارکنان از سیاست ها و رویه های موجود در محل کار

     در امور مالی: پیروی از مقررات اداره رفتار مالی

 

سیستم برنامه ریزی منابع سازمانی چیست؟

برنامه‌ریزی منابع سازمان (erp) نوعی نرم‌افزار است که دسترسی کاربران به مجموعه‌ای از برنامه‌ها را فراهم می‌کند. این ماژول با وظایف عمده کسب‌وکار مانند منابع انسانی, حسابداری, مدیریت موجودی و غیره ساخته می‌شوند.

سیستم های ERP واسط هایی را فراهم می کنند که از طریق آنها کاربران می توانند به اطلاعات متمرکز دسترسی پیدا کنند ، راحتی و کارایی بیشتری را ارائه دهند. با ERP ، کاربران مجبور نیستند داده های مشابه را در چندین سیستم دوباره وارد کنند و همچنین مجبور نیستند به دنبال اطلاعات مورد نیاز در بخش ها باشند. ماژول های ERP آزادانه داده ها را با یکدیگر به اشتراک می گذارند تا تصویری جامع از شرکت شما ارائه دهند. ادغام برنامه ها قطعه جدایی ناپذیر از ساختارهای ERP است.

 

برنامه ریزی منابع سازمانی برای چه مواردی استفاده می شود؟

ERP بیشتر جایی که چندین فرآیند درهم تنیده وجود دارد که عملکردهای کلیدی را توصیف می کند:

    مدیریت مشتری

    پردازش سفارش و فروش

    صورتحساب

    حمل و نقل و غیره

با این حال ERP فقط به تولید محدود نمی شود. بسیاری از بخش های دیگر مانند امور مالی ، بهداشت و دفاع از سیستم های ERP برای اهداف مشابه استفاده می کنند. اما ممکن است از قابلیت های دیگری مانند برنامه ریزی منابع انسانی یا مدیریت پروژه نیز استفاده کند.

 

تفاوت بین مدیریت فرآیند تجارت و سیستم های برنامه ریزی منابع سازمان چیست؟

تفاوت اصلی بین سیستم های BPM و ERP در این است که BPM بسیار متمرکز بر فرایند است ،  یک سیستم BPM به شما اجازه می دهد تا گردش کار را با سطح شخصی سازی به سادگی مدیریت کنید ، در حالی که ERP تمایل به محدود کردن عملکردهای سازمانی دارد و بیشتر روی عملکردهای مختلف کسب و کار و ماژول هایی که از آنها پشتیبانی می کنند مانند حسابداری، منابع انسانی و.... متمرکز شده اند.

ERP در مورد ماژول ها و توابع است

سیستم های مدیریت فرآیند کسب و کار ERP بیشتر روی کارکردهای مختلف تجاری و ماژول هایی که از آنها پشتیبانی می کنند متمرکز شده اند. این موارد شامل حسابداری ، منابع انسانی ، مدیریت موجودی و غیره است. ERP در ردیابی داده ها در بین این ماژول ها نیز مفید است. ERP به کاربران این امکان را می دهد تا همه چیز را از فروش تا دستمزد کارمندان ردیابی کنند.

BPM شخصی سازی گردش کار را ارائه می دهد

برای مدیریت یک گردش کار خاص HR به نرم افزاری احتیاج دارید. یک فروشنده ERP فقط می تواند کل ماژول HR را در اختیار شما قرار دهد ، در صورتی که از تمام ویژگی های موجود بهره ای نبرید ، می تواند برای شما پرهزینه باشد. یک سیستم BPM به شغل شما اجازه می دهد تا گردش کار را با سطح شخصی سازی به سادگی از سیستم های ERP موجود مدیریت کند. مدیریت فرایند ERP وجود دارد ، اما ERP همیشه داده هایی مشابه سیستم BPM را ارائه نمی دهند. هر دو نوع نرم افزار از ابزارهای هوش تجاری استفاده می کنند ، اما در دامنه تحلیل های آنها متفاوت است.

هر دو هوش تجاری را ارائه می دهند

هر دو سیستم با استفاده از KPI ها و گزارش های سفارشی ، آنالیز را ارائه می دهند. با این حال ، BPM می تواند اثربخشی فرآیندهای خاص را ردیابی کند. ابزارهای هوش تجاری BPM اطلاعاتی را در مورد زمان اجرای فرایند ، وضعیت فرآیند ، تعداد فرآیند بسته و باز شده ارائه می دهند.

 

آیا می توانید آنها را با هم استفاده کنید؟

بیشتر سردرگمی های مربوط به BPM و ERP ناشی از این واقعیت است که وقتی به طور جداگانه مورد استفاده قرار می گیرند ، در بعضی موارد کار مشابهی را انجام می دهند ، اگر نه یکسان. جالب اینجاست که تفاوت بین این دو سیستم در هنگام استفاده از یکدیگر به بهترین شکل مشاهده می شود.

اگردو سیستم  به طور صحیح یکپارچه شوند ، این دو با پر کردن شکاف ها می توانند یکدیگر را تعریف کنند. بودن آنها در کنار هم می تواند بهترین های هر دو جهان را به شما هدیه دهد. شما می توانید مدیریت فرآیند خودکار داشته باشید که نظارت بر استفاده از منابع و وظایف را تعیین می کند. در عین حال ، شما هنوز هم می توانید تمام داده های خود را در یک پایگاه داده مرکزی ذخیره کنید.

کدام یک برای تجارت شما مناسب است؟

اگر به دنبال راه حلی هستید که بتواند عملکردهای تجاری را در شرکت شما با تمرکز جدی روی ذخیره داده ها در یک پایگاه داده مشترک مدیریت کند ، ERP سیستم برای شما است. اگر واقعاً بیشتر روی فرآیندهای خاص متمرکز هستید و آنها را به طور کامل بهینه می کنید ، نرم افزار BPM مناسب تر است. اما به یاد داشته باشید ، آنها می توانند در کنار هم برای قوی تر کردن یکدیگر استفاده شوند. بنابراین ممکن است در صورت استفاده از هر دو بهترین انتخاب برای سازمان شما ، نیازی به انتخاب یکی یا موارد دیگر نباشد.