5 زبان برنامه نویسی برتر که توسعه دهندگان وب باید یاد بگیرند

زبان های زیر به توسعه دهندگان وب کمک می کند تا در فضای برنامه نویسی برای کدگذاری سرویس ها و برنامه های مبتنی بر وب با ثبات و ایمن حرکت کنند.

در دهه گذشته بیشتر برنامه های تحت وب که تقریبا بر روی تمام دستگاهها و سیستم عامل ها به طور بکنواخت کار می کردند به ابر راه پیدا نمودند. و استفاده از سیستم عامل برای یک برنامه خاص در گذشته ها باقی ماند. الان ما می توانیم داده ها را بر روی ابر ذخیره کنیم، از طریق برنامه وب به آنها دسترسی پیدا کنیم، آنها را اصلاح، ذخیره و بارگذاری و به اشتراک بگذاریم.

 

پشت همه سرویس ها ، یک تیم با استعداد از توسعه دهندگان وب وجود دارد که هر قطعه از معما و تجربه کلی را تشکیل می دهد - از وب سایت یا خود پورتال گرفته تا اتصال به سیستم های back-end از تجربه UI گرفته تا پروتکل های امنیتی که همه آن را برای صدها هزار کاربر امن می کند. و آنها این کار را با یک تجربه تقریباً یکسان برای هر کاربر منحصر به فرد روزانه و با دقت سریع انجام می دهند.

 

برای کسانی که مهارت رمزگذاری دارند یا به طور خستگی ناپذیر در تلاشند تا آنها را صیقل دهند ، در زیر مجموعه ای از پر تقاضا ترین زبان های برنامه نویسی است که برای توسعه (و نگهداری) این سرویس ها استفاده شده است.

1. پایتون

 

بار دیگر پایتون در راس اکثر لیست های زبان برنامه نویسی قرار دارد. آیا کاری هست که نتواند انجام دهد؟ این زبان به دلیل انعطاف پذیری در مقیاس گذاری برنامه های مبتنی بر وب شناخته شده است. توانایی اجرای آن در اکثر سیستم عامل ها ، به این معنی که می توان برنامه های ایجاد شده با Python را در تمام انواع دستگاه های پشتیبانی شده بدون تغییر بیشتر مورد استفاده قرار داد.

هرچند این بدون معایب آن نیست ، به خصوص وقتی در فضای تلفن همراه استفاده می شود یا به دلیل اینکه سرعت آن به طور کلی کندتر است زیرا یک زبان تفسیر شده است. توسعه دهندگان پایتون هنوز نقاط قوت آن را بیش از نقاط ضعف آن می دانند.

2. جاوا اسکریپت

 

کدهای جاوا اسکریپت در فضای کاری موبایل بسیار زیاد است و دلایل زیادی برای آن باید وجود داشته باشد. چند ویژگی منحصر به فرد  آن: تطبیق پذیری ، اجرای ساده ، یک نقطه ورود آسان برای مبتدیان ، جامعه پشتیبانی بزرگ ، قابلیت همکاری عالی با سایر زبان های برنامه نویسی ، و بسیار سریع اجرا می شود. این زبان با داشتن حدود 95٪ از وب سایت ها زبان غالب وب محسوب می شود.

 

یکی دیگر از ویژگی های  JavaScript این است که همه مرورگرهای مدرن دارای یک موتور جاوا اسکریپت داخلی هستند که به آن امکان می دهد اسکریپت های سمت مشتری را بسیار سریعتر از اسکریپت های سمت سرور پردازش کند. این زبان پیامدهای قابل توجهی نیز مانناد همه زبان ها دارد ، از جمله اینکه جاوا اسکریپت اغلب توسط عوامل تهدید برای تزریق کد مخرب به رایانه های کاربران مورد  استفاده قرار می گیرد که منجر به غیرفعال کردن آن در سیستم های آنها می شود. بعلاوه ، JavaScript گاهی اوقات کمی متفاوت از یک مرورگر به مرورگر دیگرتفسیر شود که می تواند تجربه کاربر نهایی را تغییر دهد (و خواهد داد).

3. PHP

 

PHP به عنوان یک زبان برنامه نویسی backend در نظر گرفته می شود ، این بدان معناست که معمولاً بیش از نگاه کلی یا رابط کاربری گرافیکی (کاربر) که کاربران تمرکز دارند ، بیشتر بر نحوه مدیریت ارتباطات بین سرورها و مدیریت داده ها تمرکز می کند. با این اوصاف ، PHP دارای نقاط قوت بسیاری در این زمینه است ، مانند یک زبان پایدار و بالغ با انبوهی از چارچوب های قدرتمند که به عنوان پایه ای برای راه اندازی هر نوع وب سایت یا سرویس ایفای نقش می کند. این سیستم توسط اکوسیستم نسبتاً بزرگی از اعضای انجمن شامل ابزارها و ابزارهای خودکار برای آزمایش و استقرار پشتیبانی می شود.

 

از نکات منفی PHP این است که توسعه در PHP در مقایسه با زبانهای دیگر این لیست ، گاهی کندتر است. همچنین از نظر طراحی به اندازه رقبای خود ایمن نیست و برای افزودن پشتیبانی و امکانات کمی بیشتر به پسوندها متکی است.

4. Go

این زبان که با نام Golang نیز شناخته می شود ، پشتیبانی زیادی از چند رشته دارد و به دلیل برتری در مقیاس گذاری ، به خوبی به سیستم های توزیع شده کمک می کند. همچنین به طراحی آن توسط مهندسین Google کمک می کند و از پشتیبانی گسترده غول جستجو پشتیبانی می کند ، حتی آن را به عنوان پایه ابزار کامپایلر و WebAssemble خود پیاده سازی می کند. زبان برنامه نویسی در مقایسه با زبانهای دیگر این لیست در میان زبانهای جدیدتر است ، اما همانطور که هان سولو در مورد هزاره شاهین گفت: "... او آنجایی که حساب می شود آن را فهمیده است." با افزودن به اصطلاحات خود ، Go به دلیل وابستگی به نحو تمیزتر از جمله زبانهایی است که برای یادگیری آسان تر است و کامپایل شده آن را بسیار سریع می کند و از نظر طراحی ذاتی از امنیت برخوردار است.

 

برخی از نگرانی های استفاده از Go از عدم تطبیق پذیری ناشی می شود ، زیرا هدف اصلی آن پرداختن به موضوعاتی است که از کار با چند هسته ، شبکه و کار با مجموعه داده های بزرگ بوجود می آیند. همچنین ، برنامه های پیچیده نوشته شده در Go ، با توجه به کمبود ماشین مجازی ، می توانند در برخی مواقع کارایی کمتری داشته باشند.

5. جاوا

 

جاوا نه تنها در میان زبان های برنامه نویسی پخته تر است ، بلکه در همه جا نیز به شدت مورد استفاده قرار می گیرد ، زیرا جاوا را نه تنها در برنامه های وب ، بلکه در پخش کننده های Blu-Ray ، برنامه های سازمانی ، تلفن های هوشمند و غیره می توان یافت. یکی از دلایل اصلی فراگیر بودن آن در این باور اساسی است که "یک بار بنویس ، هرجایی اجرا کن". این از پایه و اساس جاوا استفاده می کند به طوری که بدون در نظر گرفتن دستگاه یا برنامه ای که شامل آن است ، یکسان است بنابراین در تئوری ، هر بار باید یکسان عمل کند.

 

منبع:techrepublic.