جهان سال 2064

هیتنا: پس از مقاله ی پنجاه سال پیش آیسیموف، درباره ی جهان در سال 2014، اکنون بسیاری از کارشناسان آینده پژوهی و تارنماهای فناوری، به پیش بینی برخی از فناوری های بشر در پنجاه سال پس از 2014، سال 2064 پرداخته اند.
آیا با خود نشسته اید تا ببینید که شما چه تصویری از جهان در سال 2064 دارید؟ جهان پنجاه سال پس از امروز چگونه خواهد بود؟ گمان می کنید که پزشکی، فناوری های زیستی، روباتیک، فناوری های هوشمند و زندگی انسان بر روی این کره ی خاکی چگونه خواهد شد؟

برخی دانشمندان برای پنجاه سال آینده پیش بینی می کنند که بشر دیگر نیازی به دندانپزشکی نخواهد داشت. در پنجاه سال آینده بشر به این توانایی خواهد رسید که ژل ها و موادی را بسازد که بتوانند دندان ها را در یک دوره ی زمانی همانند روز اول ترمیم کنند. برخی پیش بینی می کنند که شاید بتوان کلیه، قلب و یا کبد را در آزمایشگاه ساخت و به سادگی به بدن پیوند زد. فناوری های پوشیدنی پیشرفت چشمگیری خواهند داشت. چیزی که امروزه به نام عینک گوگل می شناسیم، همچون پیراهن و یا شلوار بر تن ما خواهد بود. فناوری های پوشیدنی در دسترس همگان خواهند بود. شاید بشود روی کره ی مریخ زندگی کرد و هزاران چیز دیگر. ولی به راستی پیش بینی سال 2064 چیست؟

فناوری های پوشیدنی

تارنمای لندمارک تکنولوژی، فناوری های پوشیدنی را بسیار فراتر از آنچه که عینک گوگل امروزه در دسترس قرار داده، می بیند. فناوری های پوشیدنی در پنجاه سال آینده درجوراب های هوشمند، پیراهن ها و یا هرچیز دیگر خواهند بود. فراتر از آن، ما خواهیم توانست به شکل هوشمند، داده ها را از این پوشیدنی ها جابه جا کنیم. دیگر مهم نیست که چه چیزی می پوشیم، رایانه های هوشمند، با هرآنچه که می پوشیم درگیر خواهند بود.

خودروهای خودران

آیزاک آیسیموف، سال 2014 را با خودروهای پرنده دیده بود که اگر به ترافیک می خورند به یکباره پرواز می کنند. به باور بسیاری از کارشناسان دیگر این آرزو نیازی به برآورده شدن ندارد. هرچند خودروهای پرنده در دسترس هستند و به فروش هم می رسند، ولی خودروهای برقی هوشمند نیاز ما به خودروهای پرنده را برطرف می کنند. این خودروهای خودران، بدون رانند، می توانند در مسیرهای ویژه با فاصله ی کم از هم راه بروند و سرعت بسیار بیشتری هم داشته باشند. ارتباط هوشمند خودروها با هم و شهرهای به راستی هوشمند کار را آسان تر می کنند و می تواند زودتر به مقصد رسید

ایان پیرسون، آینده پژوه بریتانیایی بر این باور است که ایمنی فزاینده ی خودروهای برقی به ما کمک می کند تا بر همین زمین خاکی با سرعت بیشتری به کارمان برسیم.

شهرهای هوشمند

سال 2014 با مفهوم خانه های هوشمند بیشتر آشناست. اکنون بیشتر ابزارهای خانگی، از تلویزیون گرفته تا یخچال و اجاق گاز، همگی هوشمند شده تا با کاهش مصرف انرژی و مدیریت از راه دور، در دسترس تر هم باشند. اما هنوز با شهرهای هوشمند فاصله داریم. تارنمای لندمارک از شهرهای هوشمند به گونه ای یاد می کند که در این شهرها نه تنها گجت ها دور تا دور شهر در دسترس هستند، بلکه زیرساخت های هوشمند، با انبوهی از داده های ترافیکی، آب و هوایی و ...می تواند شهروندان، توریست ها و بیماران را از حال هم آگاه کند. شرکت سیسکو، از بزرگ ترین شرکت هایی است که روی این پروژه کار می کند.

همچنین پیرسون، از تارنمای فیوچریزون، شهرهای آینده را کلان شهرهایی با بیش از 50 میلیون جمعیت، پنج برابر امروز، می بیند. او آسمان خراش هایی با طول چند کیلومتر را تصور میکند که با مواد پیشرفته ای که در پنجاه سال آینده در دسترس خواهند بود، ساخته می شوند. این آسمان خراش های چند ده کیلیومتری به اندازه ی هوشمند و بزرگ خواهند بود که شکل تازه ای زیست را به نمایش خواهند گذاشت.

زندگی جاودانه

سال 2014 شروع تازه ای برای بشر خواهد بود تا به رازهای بیشتری از زندگی جاودانه دست یابد. هرچند آیسیموف پیش بینی نکرده بود که بشر در سال 2014 خواهد توانست تا به رازهایی از زندگی جاودانه دست یابد، ولی آزمایش ها در سال 2013 و آغاز 2014 نشان داد که بشر می تواند برخی از روندهای پیری را دست کم کندتر کند. شاید درسال 2064 بشود بهتر این کار را کرد. بسیاری از پژوهشگران پیش بینی می کنند که دست کم 90درصد از آنچه درذهن ما می گذرد در پنجاه یا شصت سال آینده نمود بیرونی خواهد داشت. ما خواهیم توانست تا هرآنچه در مغزمان می گذرد را روی دستگاه هایی بارگذاری کنیم. بنابراین خیلی ناراحت نخواهیم شد که زنده ایم یا مرده، مغزها زنده خواهند ماند. شاید هم روش های تازه ای در زیست فناوری بتوانند سن امید به زندگی را در پنجاه سال آینده دو برابر کنند؛ به زبان دیگر نسل هایی که در پنجاه سال آینده به دنیا خواهند آمد، به جای 80 یا 90 سال 150 یا 160 سال زندگی خواهند کرد.

ارزهای مجازی

شاید درباره ی بیت کوین ها (bitcoins)، یا پول های مجازی شنیده باشید. چیزی شبیه کیف پول های الکترونیکی، بیت کوین ها پول های مجازی هستند که کم کم دارند جایگزین ارزهای رایجی چون یورو و دلار می شوند. در پنجاه سال آینده شاید پول به شکل اسکناس و یا چیزی شبیه آن دیگر وجود نداشته باشد و این اعتبارهای مجازی باشند که جایگزین آنها بشوند. چیزی که در پنجاه سال پیش کسی درباره ی آن هیچ پیش بینی ای نداشت، اکنون دارد در میان بیشتر شرکت ها و پایانه های فروش راه خود را پیدا می کند.