توسعه سامانه های رایانه ای سماتوس

10 فناوری برتر 2021 که باید با آنها همراهی کنیم

10 فناوری برتر 2021 که باید با آنها همراهی کنیم
به این نوشته امتیاز دهید

 

یک انقلاب دیجیتالی قابل توجه در سراسر جهان در حال وقوع است. نوآوری ، چابکی و توسعه بازار همه با پیشرفتهای فناوری تسریع می شوند.

بیماری همه گیر Covid-19 با سرعت بخشیدن به دیجیتال سازی و اتوماسیون ، به شرکت ها امکان می دهد حتی در شرایط سخت نیز مقاومت کنند. بسیاری از مشاغل از فناوریهای مخرب استفاده کرده و مدلهای تجاری خود را اصلاح کردند.

اثر پاندمیک برای مدت طولانی احساس خواهد شد و نوآوری ادامه خواهد یافت. اگر مشاغل از فناوری های جدید همراهی نکنند ، درست کردن خطاها چالش برانگیز خواهد شد. فناوری پیشرفته همچنان زندگی ما و نحوه کار ما را تغییر خواهد داد و فرصت های عظیمی را برای مشاغل در سراسر جهان ایجاد می کند.

بیایید برخی از پیشرفت های فناوری را بررسی کنیم تا همه بدانند که به دنبال چه چیزی بگردند و یا از آن استفاده لازم ببرند.

هوش مصنوعی در یک دهه اخیر هیجان زیادی ایجاد کرده است و هنوز هم یکی از برجسته ترین پیشرفت های نوظهور فناوری باقی مانده است. زیرا تأثیرات قابل توجه آن در نحوه زندگی ، کار و بازی هنوز در ابتدای کار است.

هوش مصنوعی اکنون به دلیل حضور در شناسایی تصویر و گفتار ، برنامه های Ride-sharing ، دستیارهای شخصی موبایل ، برنامه های ناوبری و برنامه های مختلف دیگری بسیار مشهور است.

یادگیری ماشینی ، زیرمجموعه ای از هوش مصنوعی ، در طیف وسیعی از صنایع مورد استفاده قرار می گیرد و نتیجه آن افزایش بازار افراد ماهر است.

2. 5G و اتصال پیشرفته

اینترنت سریعتر و پایدارتر به معنای سرعت بیشتر و دانلود سریعتر صفحات وب و صرف زمان کمتری برای بارگیری فیلم ها و دیگر داده ها است. از 3G به بعد ، هر پیشرفت اتصال به تلفن همراه موارد جدیدی را برای استفاده از اینترنت باز کرده است.

5G به شبکه هایی گفته می شود که از فناوری پیشرفته ، از جمله واقعیت افزوده و واقعیت مجازی استفاده می کنند.

به طور خلاصه ، 5G و سایر شبکه های پیشرفته و پرسرعت اجازه می دهند تا سایر روندهای مورد بحث ما در هر کجا و در هر زمان قابل دسترسی باشند.

برنامه های کاربردی پیچیده یادگیری ماشین که به دسترسی بی درنگ به منابع حجیم داده ای  نیاز دارند ، می توانند خودکار باشند و در این زمینه اجرا شوند.

3. محاسبات لبه ای (Edge Computing)

 

Edge computing فناوری جدیدی است که تأخیر کمتر و پردازش سریعتر اطلاعات را تضمین می کند. محاسبات لبه ای اجازه می دهد تا محاسبات نزدیک به سیستم های ذخیره داده انجام شود و عملکرد برنامه بهبود یابد.

هزینه های بالای پهنای باند سیستم عامل های ابری می تواند به عنوان محرکی برای پذیرش رایانه های لبه‌ای عمل کند.

هدف این فناوری این است که فرآیندهای کمتری را در فضای ابری اجرا کند و آنها را به مکان هایی مانند رایانه کاربر یا سرور Edge منتقل کند.

ادج همچنین ایجاد فاصله بین داده ها و محاسبات ارتباطات بین سرور و سرویس کلاینت را از بین می برد و در نتیجه سرعت پردازش افزایش می یابد.

بنابراین ، محاسبات لبه ای برای پردازش داده های حساس به زمان ذخیره شده در مناطق دورافتاده با حداقل دسترسی به مکان مرکزی استفاده می شود. رایانش ابری و برنامه های اینترنت اشیا از این فناوری بهره مند می شوند.

4. اینترنت رفتارها (IoB)

اگر نام اینترنت اشیا (Internet of Things) را شنیده اید ، باید بدانید که اینترنت اشیا به اینترنت رفتاری نیز ارتباط پیدا می کند.

اینترنت اشیا به استفاده از داده ها و بینش ها برای تأثیرگذاری بر رفتار مربوط می شود. دستگاه های اینترنت اشیا به عنوان پایگاه داده های عظیم برای IoB  امکان پذیر است.

مشاغل قادر خواهند بود رفتار مشتری را دنبال کرده و از IoB برای کمک به خود استفاده کنند. به عنوان مثال ، یک برنامه ردیابی سلامتی ممکن است اطلاعاتی راجع به روال فعالیت بدنی ، رژیم غذایی ، خواب و سایر عادات شما جمع آوری کند.

از این اطلاعات می توان برای ترغیب به بهبود رفتار ، مانند ایجاد برنامه های سلامت شخصی استفاده کرد.

5. محاسبات کوانتومی

محاسبات کوانتومی ، نوعی محاسبات است که از قدرت پدیده های کوانتومی مانند درهم تنیدگی کوانتوم استفاده می کند.

رشد باورنکردنی فناوری به دلیل قابلیت آن برای  سوال فوری ، ردیابی ، تفسیر و عمل بر روی داده ها ، صرف نظر از منبع ، شامل جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و تولید واکسن های بالقوه نیز می باشد.

محاسبات کوانتومی اکنون در بانکداری و امور مالی برای نظارت بر ریسک اعتبار ، انجام معاملات با فرکانس بالا و کشف تقلب مورد استفاده قرار می گیرد. رایانه های کوانتومی چندین برابر سریعتر از رایانه های خانگی هستند.

6. فناوری بلاکچین

بلاک چین فناوری برتر 2020

بلاک چین یکی دیگر از روندهای اصلی جریان اصلی فناوری است. بسیاری از مردم معتقدند که Blockchain فقط مربوط به بازار رمزارز ها (CryptoCurrency) است ، اما خیر.

بیت کوین و سایر ارزهای رمزپایه فقط بخشی از فناوری Blockchain هستند. به غیر از ارزهای رمزپایه ، از زمینه های مختلف دیگری مانند مراقبت های بهداشتی ، زنجیره تأمین و تدارکات ، تبلیغات و … استفاده می کند.

در واقع بلاکچین یک دفتر ثبت دیجیتال غیرمتمرکز است که از طریق یک شبکه جهانی رایانه ، هر معامله ای را ردیابی می کند.

مشاغل مختلف در حال جستجوی سیستم عامل های Blockchain برای ایجاد استراتژی های سطح بالای کسب و کار هستند و بازار فناوری بلاکچین را به سمت بالا سوق می دهند.

میزان حفاظت و شفافیت بلاکچین دلیل اصلی افزایش چشمگیر محبوبیت آن است.

7. امنیت سایبری

به نظر نمی رسد امنیت سایبری یک فناوری پیشرفته باشد ، اما با سرعت زیادی درحال پیشرفت است. که تا حدودی به دلیل ظهور مداوم تهدیدهای جدید است.

هکرهای مخربی که سعی در دستیابی غیرمجاز به داده‌ها دارند به سرعت منصرف نخواهند شد و همچنان به یافتن راه هایی برای جلوگیری از سختگیرانه ترین اقدامات حفاظتی ادامه خواهند داد. این تا حدودی به دلیل استفاده از فن آوری های مدرن برای بهبود دفاع است.

از آنجا که امنیت سایبری تا زمانی که ما از هکرها محافظت کنیم گسترش می یابد ، امنیت سایبری به عنوان یک فناوری محبوب باقی می ماند.

8. تقویت انسانی (Human Augmentation)

تقویت انسانی اصطلاحی گسترده است که شامل نوآوری هایی است که به دنبال بهبود توانایی ها و بهره وری انسان هستند.

تقویت فیزیکی ، مانند پروتزهای مصنوعی ، لنزهای AR و برچسب های RFID که درون انسان تزریق می شود ، همه بخشی از زمینه تقویت انسان است.

تقویت انسانی می تواند به تقویت شناخت ، درک و توانایی های انسان کمک کند. این امر با استفاده از فناوری سنجش و تحریک ، همجوشی و شکافت اطلاعات و هوش مصنوعی حاصل می شود.

9. فناوری ابر توزیع شده

فناوری توزیع شده ابر آماده است تا Cloud Computing را به ارتفاعات جدید برساند. این امر به توزیع منابع ابری عمومی در مکان های مختلف جغرافیایی ، فرآیندها ، به روزرسانی ها ، تحویل و سایر فعالیت های مربوطه اختصاص دارد.

در همین حال ، شرکت ها بدون شک با کاهش تأخیر ، کاهش خطر از دست رفتن داده ها و کاهش هزینه ها از این تکنولوژی خدمات ابری بهره مند می شوند.

فناوری هایی مانند هوش مصنوعی ، اینترنت اشیاء و سایر فناوری هایی که پردازش مقدار زیادی داده را در زمان واقعی انجام می دهند ، از معرفی فناوری ابر توزیع شده بهره مند می شوند.

10. واقعیت افزوده و واقعیت مجازی

واقعیت مجازی فناوری برتر 2020

واقعیت افزوده و واقعیت مجازی در سال های اخیر محبوبیت زیادی را پشت سر گذاشته اند و انتظار می رود در سال های آینده نیز ادامه داشته باشد.

وقتی نوبت به این دو فناوری می رسد ، واقعیت مجازی (VR)  به فکر ایجاد یک فضای واقع گرایانه از دنیای فیزیکی با استفاده از فناوری های رایانه ای است ، در حالی که واقعیت افزوده  (AR)به فکر افزایش محیط با استفاده از عناصر تولید شده توسط رایانه است.

آنها در زمینه های مختلفی از جمله بازی ، حمل و نقل ، آموزش ، مراقبت های بهداشتی و بسیاری دیگر فعالیت می کنند. به عنوان مثال ، سیستم عامل های Ed-Tech به طور فزاینده ای طرفدار واقعیت افزوده و واقعیت مجازی هستند تا تجربیات یادگیری دانش آموزان را بهبود بخشند.

سخن پایانی

این ها پیشرفت های برتر فناوری هستند که باید از آنها آگاه باشید. همه این گرایش به نوعی با هم ارتباط دارند.

به عنوان مثال ، فناوری 5G تأثیر مثبت بر اینترنت اشیا ، AR و VR دارد.

در نتیجه ، شما مجبور نخواهید شد که فکر کنید کدام فناوری برای شما مناسب است زیرا یادگیری در مورد این فناوری ها باعث افزایش آگاهی شما و برتری شما نسبت به رقابت می شود.

بدون شک درک این پیشرفت های تکنولوژیک چشم اندازهای شغلی عالی تری برای شما فراهم می کند!

منبع:itproportal

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.Required fields are marked *

Call Now Button