رایانش ابری

در سالهای اخیر با پیشرفت فناوری اطلاعات، نیاز به انجام کارهای محاسباتی در هر مکان و زمانی بیش از پیش احساس می شود. بنابراین باید امکانی وجود داشته باشد که ما بتوانیم کارهای محاسباتی سنگین خود را بدون نیاز به سخت افزارهای گران و هزینه های زیاد انجام دهیم.
رایانش ابری در سالهای اخیر به این نیازها پاسخ داده و براساس تقاضای کاربران از طریق شبکه دسترسی آسان کاربران را به مجموعه ای از منابع رایانشی قابل تغییر و پیکربندی فراهم می کند.
به عبارت ساده تر ، وقتی روی هارد دیسک خود اطلاعاتی ذخیره می کنید یا برنامه ای را از روی آن اجرا می کنید، با ذخیره سازی لوکال کار کرده اید. همه چیزهای مورد نیاز به لحاظ فیزیکی به شما نزدیک هستند و با سرعت و به آسانی به آنها دسترسی دارید البته فقط روی آن سیستم .رایانش ابری به معنای ذخیره و دسترسی به داده ها و برنامه ها از طریق اینترنت به جای هارد دیسک رایانه شما است. ابر فقط استعاری برای اینترنت است و کاربر می تواند با ساده ترین دستگاهها که فقط به اینترنت متصل است به داده ها دسترسی داشته باشد.

انواع ابر

انواع ابر

همه ابرها یکسان نیستند و یک نوع محاسبات ابری برای همه مناسب نیست. چندین مدل ، انواع و خدمات مختلف تکامل یافته اند تا به شما در ارائه راه حل مناسب برای نیازهای شما کمک کنند.

 

ابتدا باید نوع استقرار ابری یا معماری رایانش ابری را تعیین کنید ، که خدمات ابری شما روی آن اجرا خواهد شد. چهار روش مختلف برای استقرار خدمات ابری وجود دارد: روی یک ابر عمومی ، ابر خصوصی ، ابر ترکیبی، ابر گروهی

ابر عمومی

ابرهای عمومی توسط ارائه دهندگان خدمات ابری شخص ثالث متعلق به آنها اداره می شوند ، که منابع محاسباتی خود را مانند سرورها و ذخیره سازی از طریق اینترنت ارائه می دهند. Microsoft Azure نمونه ای از یک ابر عمومی است. با یک ابر عمومی ، کلیه سخت افزارها ، نرم افزارها و سایر زیرساختهای پشتیبانی متعلق به ارائه دهنده ابر است و مدیریت می شود. شما به این سرویس ها دسترسی پیدا کرده و با استفاده از یک مرورگر وب ، حساب خود را مدیریت می کنید.
هنگامی که ما در مورد ابر عمومی صحبت می کنیم ، منظور ما این است که کل زیرساخت های محاسباتی در محوطه یک شرکت محاسبات ابری قرار دارد که خدمات ابری را ارائه می دهد. بنابراین ، مکان از مشتری جدا است و او هیچ کنترلی بر زیرساخت ها ندارد.
از آنجا که ابرهای عمومی از منابع مشترک استفاده می کنند ، آنها از لحاظ عملکردی عالی هستند ، اما در مقابل حملات مختلف نیز آسیب پذیر هستند.

ابر خصوصی

ابر خصوصی همان مزایای ابر عمومی را فراهم می کند ، اما از سخت افزار اختصاصی و خصوصی استفاده می کند. ابر خصوصی به معنی استفاده از زیرساخت های ابری (شبکه) فقط توسط یک مشتری / سازمان است. با دیگران به اشتراک گذاشته نمی شود ، اما در راه دور واقع شده است. شرکت ها گزینه ای برای انتخاب یک ابر خصوصی پیش فرض نیز دارند که گران تر است ، اما کنترل فیزیکی بر زیرساخت ها دارند.

ابر ترکیبی

ابرهای ترکیبی ، ابرهای عمومی و خصوصی را در هم می آمیزند ، و اجازه می دهد داده ها و برنامه های کاربردی بین آنها به اشتراک گذاشته شود. با انتقال داده ها و برنامه های کاربردی بین ابرهای خصوصی و عمومی ، یک ابر ترکیبی به تجارت شما انعطاف پذیری بیشتری می دهد ، گزینه های استقرار بیشتری را به شما می دهد و به بهینه سازی زیرساخت های موجود ، امنیت و انطباق شما کمک می کند. 

 

انواع سرویس های ابری

 

انواع سرویس های ابری

 

SaaS (نرم افزار به عنوان سرویس)

در Saas ، خدمات ارائه دهنده نرم افزار توسط ارائه دهندگان ابر از طریق اینترنت ارائه می شود. شما فقط باید هزینه نرم افزاری را که استفاده می کنید پرداخت کنید و نیازی به مدیریت زیرساخت ها یا بروزرسانی نرم افزار نیست. اینها فقط توسط ارائه دهندگان ابر مدیریت می شوند. برخی از Saas که شرکت شما ممکن است از آن استفاده کند شامل CAD ، مدیریت ارتباط با مشتری ، حسابداری ، مدیریت منابع انسانی و غیره است.

این به شما دیدی روشن نسبت به این مساله می‌دهد که چگونه SaaS توسط بسیاری از شرکت‌ها اتخاذ شده‌است تا کارایی عملیاتی خود را افزایش دهند.
 
چه زمانی می توان از saas استفاده کرد؟
 
 • شما به بیش از یک راه‌حل تفکیک نشده نیاز دارید (جایی که همه از نرم‌افزار " عمومی " برای تحقق یک عملکرد خاص استفاده می‌کنند).
 • برنامه‌های کاربردی نیازمند تعامل بین سازمان شما و دنیای خارج هستند.
 • تقاضا برای نرم‌افزاری که نیاز به افزایش زیادی دارد.
 • شما به مقدار قابل‌توجهی دسترسی موبایل یا وب نیاز دارید.
 • شما نیازهای نرم‌افزاری کوتاه‌مدت دارید.

چه زمانی saas بهترین انتخاب نیست؟

 • زمانی که مقررات اجازه نمی‌دهد که برنامه‌های خاصی به طور خارجی میزبانی شوند.
 • اگر یک راه‌حل موجود، نیازهای کاربردی شما را برآورده کند.
 • در جایی که پردازش داده بسیار سریع و بلادرنگ یک ضرورت است.

PaaS (بسترهای نرم افزاری به عنوان سرویس)

هنگامی که شما برای ایجاد برنامه های وب عجله دارید اما می خواهید از هزینه خرید نرم افزار و زیرساخت جلوگیری کنید ، PaaS می تواند انتخابی برای شما باشد. به عنوان پلت فرم مبتنی بر وب برای ایجاد نرم افزار ، نیاز به صرف سرمایه  زیاد را از بین می برد.

ویژگی های اصلی paaS

 • معماری چند مستاجر اجازه می دهد تا برنامه توسعه همزمان را برای چندین کاربر فراهم کند.
 • برنامه ریزی پروژه و ابزارهای ارتباطی برای پشتیبانی از همکاری تیم توسعه
 •  ایجاد رابط مبتنی بر وب مناسب برای تعدادی از سناریوهای مختلف UI
 • خدمات وب و یکپارچه سازی بانک اطلاعاتی با استانداردهای مشترک
 •  قابلیت مقیاس پذیری نرم افزار داخلی (از جمله توازن بار و عدم موفقیت)
 • ابزارهای مدیریت صورتحساب و اشتراک
چه زمانی می توان از paas استفاده کرد؟
 
 • هنگامی که توسعه دهندگان می خواهند خدمات آزمایش و استقرار را به صورت خودکار انجام دهند .
 • هنگاهی که چندین نفر می خواهند به طور همزمان روی یک پروژه کار کنند.

چه زمانی paas بهترین انتخاب نیست؟

 • هنگامی که عملکرد برنامه نیاز به شخصی سازی سخت افزار و نرم افزار دارد.
 • اگر رویکردهای اختصاصی ممکن است بر روند توسعه تأثیر بگذارد.
 • هنگامی که یک برنامه به میزبانی قابل حمل نیاز دارد.

IaaS (زیرساخت به عنوان یک سرویس)

IAAS  (زیرساخت به عنوان یک سرویس) در صورت تقاضا نهایت راحتی را فراهم می کند. این سرویس از طریق زیرساخت های ابری عمومی یا خصوصی و چه با استفاده از رویکرد ترکیبی قابل دسترسی می باشد ، نیاز به خرید سرورها ، نرم افزارها ، فضای دیتاسنتر و تجهیزات شبکه را برطرف می کند ، ضمن اینکه امکان ذخیره سازی ، دسترسی چند کاربره و سیستم عامل ها را به طور کامل برون سپاری می کند. شیوه. IaaS همچنین یک روش اقتصادی برای به دست آوردن خدمات مورد نیاز شما است زیرا امکان مقیاس گذاری پویا و انواع مدل های قیمت گذاری را فراهم می کند.

چه زمانی iaas بهترین انتخاب است؟

 • وقتی مخارج سرمایه محدود باشد ، هزینه های عملیاتی را در اولویت قرار می دهد.
 • اگر مقیاس سخت افزاری  به دلیل رشد سریع سازمان دشوار باشد.
 •  برای نیازهای خاص زیرساختهای تجاری ، آزمایشی یا موقت
 •  هنگامی که تقاضا با بالا و پایین رفتن مکرر مشخص می شود.

چه زمانی iaas بهترین انتخاب نیست؟

 • هنگامی که زیرساخت های موجود در محل / اختصاصی موجود می توانند نیازهای سازمانی را برآورده کنند.
 •  در جائیکه به دلیل مشکلات مربوط به رعایت مقررات ، ذخیره سازی و فرایند ذخیره سازی داده ها و پردازش آنها می تواند مشکل باشد.