گواهینامه SSL چیست و چرا مهم است

گواهینامه SSL چیست و چرا مهم است
5/5 - (1 امتیاز)

هیچ چیز بدتر از این نیست که مرورگر به شما هشدار دهد اتصال شما دیگر خصوصی نیست. مشتریان و خوانندگان اکنون از هر وب سایتی، خواه یک پلت فرم تجارت الکترونیک یا وبلاگ شخصی کوچک، انتظار دارند که یک اتصال امن را ارائه دهد. اگر می خواهید جدی گرفته شوید، وب سایت شما نیاز به گواهی SSL دارد. در زیر، نگاهی خواهیم انداخت به اینکه گواهینامه SSL چیست و اینکه چرا باید از آن استفاده کنیم می اندازیم.

ssl چیست

SSL (لایه سوکت های امن) یک فناوری استاندارد است که در پشت ایجاد یک ارتباط رمزگذاری شده بین یک وب سرور (میزبان) و یک مرورگر وب (کلاینت) است. این ارتباط بین این دو باعث می شود که تمام داده های ارسال شده بین آنها خصوصی و ذاتی باقی بماند. SSL یک استاندارد صنعتی است و توسط میلیون ها وب سایت برای محافظت از معاملات آنلاین خود با مشتریان استفاده می شود. اگر تا به حال از وب سایتی با استفاده از https:// در نوار آدرس بازدید کرده اید، در حال ایجاد یک اتصال امن از طریق SSL بوده اید. اگر فروشگاه اینترنتی دارید یا اقلامی را از طریق وب سایت خود می فروشید، این پروتکل به ایجاد اعتماد با مشتریان شما کمک می کند.

چگونه اتصال SSL از داده های شما محافظت می کند

استفاده از گواهی اس اس ال یک اتصال رمزگذاری شده بین مرورگر وب کاربر و وب سرور ایجاد می کند. این بدان معنی است که هر داده ای که بین وب سرور و مرورگر وب منتقل می شود بدون رمزگشایی قابل خواندن نیست. این از داده ها در برابر هکرها محافظت می کند زیرا آنها قادر به درک داده های رمزگذاری شده نیستند. بدون SSL، هر کسی که بتواند انتقال داده شما را ببیند، می‌تواند تمام داده‌های ارسال شده یا دریافتی را بخواند – از جمله اطلاعات محرمانه و حساس مانند شماره کارت اعتباری.

چگونه اتصال رمزگذاری شده برقرار می شود

چند مرحله اساسی وجود دارد که هنگام تلاش برای ایجاد یک اتصال ایمن رخ می دهد. در اینجا خلاصه ای از مراحل است:

چگونه بفهمیم سایتی از SSL استفاده می کند یا خیر

در حالی که جزئیات پروتکل SSL برای بازدید کننده نمایش داده نمی شود، اکثر مرورگرها یک قفل یا نوعی دیگر از شناسایی را در نوار آدرس نمایش می دهند. این نشان می دهد که آیا در حال حاضر توسط یک جلسه رمزگذاری شده SSL محافظت می شوید. اگر جزئیات گواهی SSL را می خواهید، می توانید به سادگی روی قفل کلیک کنید.

SSL برای بازدیدکنندگان چه معنایی دارد؟

اکثر گواهینامه های SSL شامل نام دامنه، نام شرکت، آدرس، شهرو کشور هستند. همچنین حاوی تاریخ انقضای گواهی و جزئیات مرجع صدور گواهینامه (شرکتی که SSL را صادر کرده است) است. هنگامی که یک مرورگر سعی می‌کند یک اتصال SSL به یک وب‌سایت برقرار کند، بررسی می‌کند تا مطمئن شود گواهی منقضی نشده است، توسط یک مرجع مورد اعتماد صادر شده است و برای وب‌سایت صحیح استفاده می‌شود. اگر هر یک از این بررسی ها ناموفق باشد مرورگر وب شما هشداری را نمایش می دهد که به کاربر اطلاع می دهد که سایت توسط SSL ایمن نیست.

آیا داشتن گواهینامه SSL مهم است؟

چرا ssl مهم است

اگر هنوز برای استفاده از SSL متقاعد نشده اید، در اینجا چندین دلیل مهم وجود دارد:

افزایش امنیت سایت

اول و مهمتر از همه، گواهینامه های SSL از داده های حساس ارسال شده از و به وب سایت شما محافظت می کند. چنین اطلاعاتی می تواند جزئیات ورود، ثبت نام، آدرس و پرداخت یا اطلاعات شخصی باشد. گواهی‌های SSL اتصال را رمزگذاری می‌کنند و به محافظت از داده‌های بازدیدکنندگان شما در برابر سوء استفاده توسط مهاجمان کمک می‌کنند.

ایمنی برای همه زیردامنه های شما

نوع خاصی از گواهینامه SSL که به عنوان Wildcard شناخته می شود به شما امکان می دهد سایت اصلی و همه زیر دامنه های آن (مانند blog.yourdomain.com یا shop.yourdomain.com) را با یک گواهی SSL ایمن کنید. این به ویژه در صورتی مفید است که صاحب کسب و کار هستید یا اگر وب سایت های بزرگی با چندین زیر دامنه دارید. با یک SSL استاندارد، باید گواهی های جداگانه برای هر یک از زیر دامنه های خود نصب کنید.

اعتبار و اعتماد برای مشتریان شما

مزیت قابل توجه گواهی های SSL این است که به شما کمک می کند اعتماد بازدیدکنندگان را جلب کنید. وب سایت شما با یک قفل امنیتی در نوار آدرس مرورگر نمایش داده می شود. این نشان می دهد که اتصال امن است و به بازدیدکنندگان وب سایت شما نشان می دهد که حریم خصوصی آنها را جدی می گیرید. اگر وب سایت شما گواهینامه ندارد، برخی از مرورگرها ممکن است آن را به عنوان «ناامن» برچسب گذاری کنند.

مزایای SEO

یکی دیگر از مزایای نصب گواهی SSL بهبود سئو در رتبه بندی سایت شما است. در راستای ابتکار HTTPS در همه جا، گوگل به وب‌سایت‌هایی که اتصالات رمزگذاری شده دارند، رتبه‌بندی جزئی را افزایش می‌دهد. اگرچه ممکن است افزایش قابل توجهی نباشد، داشتن SSL به شما برتری نسبت به رقبای خود را که هنوز گواهینامه ندارند، می دهد.

سخن پایانی

با تکامل اینترنت، راه حل های حفاظت بهتر از وب سایت ها افزایش می یابد — و همچنین خلاقیت مجرمان سایبری افزایش می یابد. چندین سال است که سازمان‌هایی مانند Google در تلاش هستند تا با تشویق صاحبان وب‌سایت به استفاده از پروتکل HTTPS که از رمزگذاری و انتقال ایمن داده‌های ارسال شده از رایانه شما به سایتی که در حال مرور آن هستید، وب را به مکانی امن‌تر تبدیل کنند.

شرکت سماتوس برای تمامی نرم افزار های سازمانی خود مجوز گواهینامه امنیت از آزمایشگاه تخصصی آپا کسب نموده است.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.Required fields are marked *

Call Now Button