اتوماسیون اداری چیست؟

اتوماسیون اداری چیست؟
5/5 - (1 امتیاز)

با افزایش نسبت دانش در بین کارکنان یک سازمان، نگرانی برای بهبود محیط کار افزایش می یابد. اینجا جایی است که نرم افزار اتوماسیون به تصویر کشیده می شود. اتوماسیون به نرم افزاری اطلاق می شود که برای جمع آوری دیجیتال، ذخیره و دستکاری داده های اداری از طریق شبکه ای که برای انجام کارهای روزانه مورد نیاز است، استفاده می شود. این نرم افزار برای یکپارچه سازی سیستم ها و فرآیندها استفاده می شود. در مشاغل کوچک ممکن است این نرم افزار ضروری نباشد زیرا آنها عمدتاً وظایف خود را به تنهایی انجام می دهند اما با رشد کسب و کار مدیریت آن دشوار می شود و بنابراین نرم افزار اتوماسیون به یک ابزار مفید تبدیل می شود. در این مقاله یاد میگیریم اتوماسیون اداری چیست و با بخش های مختلف آن آشنا می شویم.

اگه دوست داری درباره ویژگی های اتوماسیون اداري پیوند بیشتر بدونی
اتوماسیون اداری چیست

اتوماسیون اداری ابزاری است که داده ها را قادر می سازد بدون دخالت و عدم دقت بشر به تنهایی از یک سیستم به سیستم دیگر منتقل شوند. این ابزارها به سازمانها کمک می کنند تا وظایف و فرایندهای روزمره را به طور ایمن جمع آوری ، مدیریت، تجزیه و تحلیل کنند.

البته برای اتوماسیون اداري تعاریف متعددی انجام شده است از جمله:

ویکی پدیا : اتوماسیون اداري به ماشین آلات و نرم افزارهای رایانه ای متنوعی گفته می شود که برای ایجاد دیجیتال، جمع آوری، ذخیره ، دستکاری و پخش اطلاعات دفتری مورد نیاز برای انجام کارهای اساسی استفاده می شود. ذخیره سازی داده های خام ، انتقال الکترونیکی و مدیریت اطلاعات کسب و کار الکترونیکی از فعالیت های اساسی سیستم اتوماسیون اداري است. اتوماسیون اداري به بهینه سازی یا خودکارکردن رویه های موجود دفتر کمک می کند.

در ویکی پدیا فارسی به آن خودکارسازی اداری می گویند. اتوماسیون اداري به مجموعه‌ای از روش‌های کاری، نرم‌افزار و سخت‌افزار رایانه، که برای ذخیره ،بازیابی، مبادله اسناد و اطلاعات اداری استفاده می گردد، گفته می شود.

برخی از فعالیت های اساسی سیستم اتوماسیون اداري

فعالیت های اساسی سیستم اتوماسیون اداری

مدیریت داده: سیستم های اتوماسیون اداري اغلب برای ردیابی داده های کوتاه مدت و بلند مدت در حوزه برنامه های مالی، برنامه های تخصیص نیروی کار، هزینه های بازاریابی، خرید موجودی و سایر جنبه های تجارت استفاده می شوند. سیستم‌های مدیریت وظایف یا زمان‌بندی پروژه‌ها و فعالیت‌های مختلف را در دفتر نظارت و کنترل می‌کنند.

ذخیره سازی اطلاعات: اولین فعالیت در اتوماسیون اداري که معمولا شامل سوابق اداری و سایر فرم ها و اسناد دفتر اصلی است.

 تبادل داده ها: در حالی که ذخیره سازی و دستکاری داده ها جزء مهمی از یک سیستم اتوماسیون اداري است، تبادل آن اطلاعات نیز به همان اندازه مهم است. انتقال الکترونیکی یک حوزه کاربردی عمومی است که تبادل اطلاعات بین چندین کاربر را برجسته می کند.

بخش های سیستم اتوماسیون اداري

سیستم های اتوماسیون اداري این روزها گسترش پیدا کرده و فقط ثبت نامه ها را برعهده ندارد و شامل زیر سیستم های مختلفی می باشد

دبیرخانه

هسته اصلی و اولیه اتوماسیون های اداري دبیرخانه است. دبیرخانه شامل فرایندهای ثبت نامه، ارجاع، کارتابل پرسنل و بایگانی است. در این بخش عملیات‌های مختلفی از اسکن، ورود اطلاعات، ثبت اندیکاتور، توزیع و پیگیری چرخه نامه‌های دریافتی تا تهیه پیش‌نویس، گردش، امضا و ثبت و چاپ نامه‌های ارسالی انجام می‌شود. در این بخش از سیستم اتوماسیون اداري، از ابزارهای ورودی و خروجی متعددی مانند اسکنر، چاپگر، قلم نوری، فکس مودم، ایمیل سرور و … استفاده می‌شود. تمامی کارهایی که در یک دبیرخانه سنتی انجام می شد اکنون به صورت اتوماسیون انجام می شود و خطاهای انسانی کاهش پیدا می کند.

فرم ساز و گردش فرم

غیر از نامه ها که وظیفه ثبت ، ارجاع و بایگانی آن برعهده دبیرخانه بود اسناد دگیری در قالب فرم در سازمان ها وجود دارند که با جریان کاری معینی به گردش در می آیند. وظیفه این بخش بر عهده سیستم فرم ساز و گردش کار است که در اتوماسیون های اداری وجود دارد و یک اتوماسیون اداري بدون آن کامل نیست

آرشیو اسناد

با گذشت زمان و زیاد شدن حجم اطلاعات کاغذی نیاز به ابزاری الکترونیکی جهت ذخیره اسناد بیش از پیش احساس می شد.

به همین دلیل زیر سیستم آرشیو اسناد به اتوماسیون اداري اضافه شد. امكانات اصلي در این سيستم را مي توان نگهداری اطلاعات در یک ساختار طبقه بندی شده، نگهداری نسخ مختلف اسناد، گردش خودکار اسناد و در نهایت کنترل دسترسي به اطلاعات بیان کرد.

ساماندهی و مدیریت جلسات

برگزاری جلسات به صورت غیر الکترونیکی وقت زیادی از برگزارکنندگان و به خصوص مدیران، به خود اختصاص می دهد ، هماهنگی های اولیه با شرکت کنندگان، هماهنگی و تهیه مکان ، وسائل پذیرایی، پیگیری های مربوط به مصوبات جلسه … همگی باعث ایجاد مشکلات فراوانی برای برگزارکنندگان، شرکت کنندگان و مدیران می باشد. 

استفاده از یک سامانه نرم افزاری جهت درخواست و برگزاری جلسات به صورت کاملا کاربردی و مکانیزه، که بتواند تمامی مراحل جریان برگزاری یک جلسه از ابتدا تا پیگیری های آینده آن در خصوص مصوبات و ارائه گزارشات مربوطه، در بر داشته باشد، می تواند نقش ارزنده ای در تسهیل مدیریت سیستم جلسات داشته باشد .

سیستم الکترونیکی مدیریت جلسات و پیگیری مصوبات، با نگاهی کاربردی، مدیریت جلسات در سازمان ها را آسان می نماید و می تواند به عنوان یک ابزار کمکی در خدمت مدیران جلسه، شرکت کنندگان و سایر افراد درگیر باشد.

مزایای اتوماسیون اداري

با توجه به اینکه اتوماسیون اداري ابزاری برای یافتن راه حل مناسب برای کسب و کارها و کمک به اتوماسیون جریان کار است دارای مزایای بیشماری می باشد از جمله :

عوامل اثرگذار در راه اندازی اتوماسیون اداري

کسب‌وکارهایی که در راه‌اندازی یا ارتقای سیستم‌های اتوماسیون اداري فعالیت می‌کنند باید طیف گسترده‌ای از عوامل را در نظر بگیرند که می‌توانند بر اثربخشی آن سیستم‌ها تأثیر بگذارند. این عوامل شامل ملاحظات بودجه و فضای فیزیکی و تغییرات در زیرساخت های ارتباطی و غیره است. اما دو عامل دیگر که باید در نظر گرفته شوند، آموزش کارکنان و افزایش انتخاب‌های اتوماسیون اداري است:

آموزش

افراد درگیر با اتوماسیون اداري اساساً شامل همه کاربران اتوماسیون و همه ارائه دهندگان سیستم ها و ابزارهای اتوماسیون می شوند. طیف گسترده ای از افراد – از جمله مهندسان نرم افزار و سخت افزار، مهندسان مدیریت اطلاعات ، مدیران اجرایی، کارکنان – تنها تعدادی از افرادی هستند که به طور روزانه از اتوماسیون اداري استفاده می کنند. در نتیجه، آموزش پرسنل به بخشی ضروری از برنامه‌ریزی بسیاری از شرکت‌ها تبدیل شده است.

انتخاب

مجموعه ای گیج کننده از جایگزین های اتوماسیون اداري برای مشاغل با هر شکل، اندازه و زمینه های موضوعی موجود است. چنین سیستم‌هایی معمولاً شامل سرمایه‌گذاری قابل توجهی هستند، بنابراین عاقلانه است که مدیران و صاحبان مشاغل قبل از خرید، مطالعه دقیقی انجام دهند. عوامل اولیه ای که باید در نظر گرفته شوند عبارتند از: هزینه سیستم، مدت زمان درگیر در معرفی سیستم، وضعیت فیزیکی تاسیساتی که سیستم در آن معرفی خواهد شد، سطح پشتیبانی فنی، سازگاری با سایر سیستم ها، پیچیدگی سیستم عامل و سازگاری سیستم با حوزه تجاری که شرکت در آن درگیر است.

نتیجه گیری

سيستم های اتوماسیون اداري، با خودکار سازی بسياری از مكاتبات اداری قادر به صرفه جویي های قابل ملاحظه ای در سازمان مي گردند. این صرفه جویي ها مي تواند شامل کاهش مصرف کاغذ، کاهش تجهيزاتی نظير چاپگر و فكس، کاهش مراجعه ارباب رجوع به سازمان و استفاده درست از نيروها در مكانهایی که واقعا نياز به حضور آنها است، باشد. با خودکار شدن فرآیندها و ثبت لحظه ای اقدامات، از انجام بسياری از تخلفات احتمالی نيز پيش گيری مي شود. با استفاده از این سيستم ها مدیران سازمانها قادر خواهند بود تا بر جزیيات فعاليت کارکنان خود نظارت داشته باشند. البته همه این موارد منوط به کامل بودن سيستم و استقرار درست و صحيح آن در سازمان می باشد.

نوشته های مرتبط
3 دیدگاه
سحری

یکی از مزیت های اتوماسیون پیوند سادگی کار و محیط کاربری راحت این سیستم هست

مهدی روشنکار

با سلام
مقاله نسبتا خوب و ساده ای بود. فقط مساله اصلی که در مورد سیستم های اتوماسیون اداری توی سازمان وجود داره گارد کاربران هست. عموما دوستان ترجیحشون کار کردن به روشهای سنتی یا در محیط هایی مثه تلگرام و واتساپ هست.

مدیر سایت

بله دقیقا درسته دلایلی مثل ترس، نداشتن آگاهی و امنیت باعث میشه مقاومت در برابر تغییرات زیاد باشه. اما با بیان مزایای سیستم، آموزش مناسب و به موقع و ایجاد انگیزه در آنها باید این رفتار را مدیریت کنیم.

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.Required fields are marked *

Call Now Button