پروتکل ECE یا تبادل الکترونیکی مکاتبات چیست؟

پروتکل ECE  یا تبادل الکترونیکی مکاتبات چیست؟
5/5 - (1 امتیاز)

با تحول چشمگیر فناوری اطلاعات در دهه های اخیر، انتظارات کارگزاران و سازمانها بالا رفته و این انتظار فقط فرایندهای بین سازمانی را در بر نمی گیرد بلکه تفییرات در سطح برون سازمانی را می طلبد. در همین راستا پروتکل ECE  ایجاد شد که در ادامه به تاریخچه و توضیحاتی درباره آن می پردازیم

پروتکل ECE

پروتکل ECE  یا تبادل الکترونیکی مکاتبات یکی از پروتکل هایی است که به کمک سازمانها آمده تا در هنگام مکاتبات برون سازمانی مجبور به بازگشت روال کاغذی نشوند.

تاریخچه ECE

با رشد چشمگیر استفاده از اتوماسیون های اداری و حجم مکاتبات، نیاز کاربران به سهولت و سرعت انجام مکاتبات درون سازمانی و برون سازمانی بیشتر شد. از آنجا که اتوماسیون های اداری ابتدا برای انجام مکاتبات درون سازمانی ایجاد شده بودند کارگروه اتوماسیون اداری انجمن شرکت های انفورماتیک به فکر ایجاد راه حلی برای انجام مکاتبات برون سازمانی افتادند و نخستین نسخه پروتکل ECE  در تیرماه 84 به تصویت کمیته نرم افزار آن انجمن رسید.

پروتکل ECE چگونه کار می کند؟

شالوده این پروتکل براساس درج اطلاعات در فایل های XML و ارسال و دریافت فایل ها از طریق بسترهای موجود است.

در واقع ارتباط بین دو سازمان از طریق پروتکل ECE به صورت آنلاین و از طریق ایمیل صورت می گیرد. شرکت های فرستنده و گیرنده دو آدرس ایمیل برای ارسال و دریافت نامه ها با ساختار ECE  تعریف و در اختیار یکدیگر قرار می دهند و برای حفظ امنیت داده های نامه ها که شامل اطلاعات، متن و پیوست می باشند ابتدا به کد تبدیل شده و بعد به ایمیل گیرنده ارسال می گردد و در این مرحله نیز محتوای ارسال شده به کدی تبدیل می شود تا اتوماسیون اداری سازمان مقصد بتواند آنرا بخواند.

شاید دوست داشته باشید مطالب زیر را هم مطالعه کنید

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.Required fields are marked *

Call Now Button